پرينت

فناوری سرک

Posted in کاد/کام سرک

cerec 3قبل از همه چیز باید گفت که  CEREC  دستگاهی است برای طراحی و تولید کمپیوتری انواع متعدد ترمیمات سرامیک از جمله روکش ها، تاج ها و اینله ها  (اینلی، آنلی، آورلی). علاوه بر این فناوری CEREC  ترمیم سازی هرگونه نقض دندان با دقت بسیار بالا و در کوتاه ترین زمان (یک و نیم الی دو ساعت) را امکان پذیر و کار دشوار و طاقت فرسای خود دندان پزشک را به مراتب تسهیل می سازد. اما مهم تر از همه چیز این است که ترمیماتی که با به کارگیری فناوری مذکور انجام می شوند از لحاظ زیبایی و سازگاری طبیعی دارای شاخص های بسیار بالایی می باشند. در عین حال لازم به ذکر می باشد که جهت تامین عمر مفید طولانی مدت ترمیمات رعایت دستورات تعیین گردیده امر ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد و در همین راستا ابزارهایی توسط ما طراحی شدند که نمونه های آنان در این سایت مورد توجه بازدیدکنندگان عزیز قرار گرفته اند.

پرينت

CEREC مزایای استفاده از فن آوری

Posted in کاد/کام سرک

cerec4بر کسی پوشیده نیست که ماده سرامیک بهترین و بی ضررترین ماده ای برای بازسازی و پروتزاسیون دندان ها به مشار می آید زیرا علاوه بر اینکه سرامیک در برابر رطوبت و رنگ پذیری از مقاومت عالی برخوردار می باشد این ماده همچنین از نظر خصوصیات فیزیکی دارای بیشترین میزان شباهت با مینای دندان است. اما مهم تر از همه چیز این است که ماده سرامیک حساسیت زا نیست . فاقد هیچ گونه اثرات سمی و همچنین از نظر تزئینی مورد پسند می باشد. تولید پروتزهای مختلف با استفاده از سرامیک صنعتی دارای ساختار واحد و کیفیت بالا که به نوبه خود میزان بالای استحکام نزدیک میزان استحکام خود مینای دندان را تامین می نماید یکی از ویژگی های اصلی فن آوری CEREC  به شمار می آید. در مقایسه با پروتزهای ساخته شده از ماده سرامیک آهنی ( cermet ) پروتزهایی که با استفاده از فن آوری CEREC تولید شدند از طول عمر بیشتری برخوردار می باشند.

پرينت

اطلاعات کلی درباره سیستم CEREC

Posted in کاد/کام سرک

cerecساخت ترمیمات با استفاده از سیستم CEREC بعد از به پایان رسدن مرحله پردازش محل آسیب دیده دندان آغاز می شود. در وهله اول دستگاه دوربين اسکنر اطلاعاتی در باره شکل حفره و نسبت ان به بافت های پیرامون دندان را می خواند که اسم این مرحله ثبت قالب اپتیکى دندان می باشد. روی مونیتر دستگاه تصویر دندان پردازش شده منعکس می شود. سیستم CEREC با استفاده از دوربین اپتیک ارتفاع و عمق حفره را مشخص می نماید.

پرينت

اینله های تمام سرامیک

Posted in کاد/کام سرک

cerec 3من به عنوان ک متخصص در زمینه دندان پزشکی بخش عمده ای از فعالیت های علمی و بالنی خودم را برای طراحی و بهینه سازی روش ها، ابزارها و تجهیزات موجود در زمینه نصب میکروپروتزها و تولید پروتزهای تمام سرامیک ضمن رعایت اصول کمترین میزان دخالت جراحی و در هر گونه شرایط (حتی با وجود کمنرین نواقص تاج دندان در محل های مختلف) اختصاص داده ام. دلیل اصلی چنین توجه به مسائل فوق این است که در عرف بالینی معاصر جهت رفع نواقص بافت های سخت دندان  به روش ترمیم سازی مستقیم با استفاده از کمپزیت ها و پروتزهای سرامیک آزمایشگاهی متوسل می شوند.

پرينت

بهسازی وضعیت کارکردی دندان ها

Posted in دندانسازی

T-scan IIIهر گونه اکلوژن و حتی ایدال ترین انواع آن هم احتیاج به نظارت و انجام تصحیحات با میزان مختلف دخالت جراحی از جمله دخالت مستقیم، دخالت با میزان پایین و همچنین تصحیحات فاقد دخالت جراحی دارد (برای اینکه موضوع فوق برای خوانندگان عزیز بیشتر مشخص شود می توان گفت که نظارت و تصحیح منظم اکلوژن با نظارت و و تنظیم مکانیزم تراز چرخ های ماشین شباهت فراوانی دارد). ناگفته پیداست که از دست دادن قابل توجه بافت های سخت دندان منجر به به وجود آمدن نواقص مورفولوژیک  و کارکردی  و در آینده به توسعه تغییرات شکلی پایدار در دستگاه دندانی- آرواره ای می گردد. در حین انجام ترمیمات می بایست هر دندانی را به عنوان عنصر لاینفک تمام دستگاه دندانی - آرواره ای بررسی نمود و از این رو وضعیت کارکردی هر دندان همین طور می بایست در مجموعه ارزیابی شود.

پرينت

انجام ترمیمات دندان ها با توجه به روابط متقابل اکلوژنی

Posted in دندانسازی

T-scan III_3

در واقع برای بسیاری از کارشناسان  ضرورت در نظر گرفتن ویژگی های اکلوژن استاتیک و دینامیک در حین انجام ترمیمات جزئی در سطح اکلوژنی و به خصوص  نادیده گرفتن چنین ویژگی ها در حین نصب کردن پلمب های ساخته شده از موادی همچون کمپوزیت ها، آمالگام و یا سیمان شیشه ای آینومری از جمله بحث برانگیزترین مسائل امروز به شمار می آید. علاوه بر این ترمیماتی که از لحاظ اکلوژنی فاقد کیفیت مناسب می باشند موجب پیدایش عواقب ذیل می گردند:

پرينت

سامانه ویژه تشخیص و تحلیل بالینی اکلوژنی T-SCAN III

Posted in دندانسازی

T-scan IIIسامانه ویژه تشخیص و تحلیل بالینی اکلوژنی T-scan III  ساخت شرکت Boston, MA, 1987)  Tekscan)   در واقع امروز به عنوان بهترین و موثرترین سامانه ای در این زمینه شناخته شده است. انجام تحلیل وضعیت دندان ها با استفاده از سامانه مذکور اجازه می دهد توالی، هم زمانی، مساحت و قدرت هر تماس را مشخص نماییم. مقایسه تماس ها در شرایط تناسب مرکزی، موقعیت حداکثر فیمابین برآمدگی ها و همچنین در حالت پروتروژن و لتراتروژن راست و چپ انجام می گیرد.  

پرينت

مزایای استفاده از اینله ها

Posted in دندانسازی

استفاده از اینله ها در فن پروتزاسیون به عنوان یکی از کارآمدترین و موثرترین اقدامات دندان پزشکی در بازسازی شکل آناتومیک و کارکرد دندان ها به حساب می آید. درمان ارتوپدیک دندان ها با استفاده از اینله ها از مزایای ذیل برخوردار می باشد: 

  1. امکان بازسازی کامل شکل آناتومیک دندان (برآمدگی ها و رل های مینایی حاشیه ای تخریب شده بر روی سطح جویشی;
  2. امکان تامین شکل گیری مناسب نقطه تماس در صورت آسیب دیدگی سطح آپروگزیمال دندان;
  3. بازسازی شکل آناتومیک دندان برای عادی سازی کارکردهای دستگاه جویشی;
  4. ایجاد شرایط مساعد برای نظارت بر دقیق بودن اتصال اینله هنوز قبل از تثبیت نهایی آن در حفره آسیب دیده;
  5. امکان صیقل دادن تمان سطوح بیرونی و از جمله سطوح آپروگزیمال قبل از تثبیت نهایی اینله.