پرينت

فناوری سرک

قبل از همه چیز باید گفت که  CEREC  دستگاهی است برای طراحی و تولید کمپیوتری انواع متعدد ترمیمات سرامیک از جمله روکش ها، تاج ها و اینله ها  (اینلی، آنلی، آورلی). علاوه بر این فناوری CEREC  ترمیم سازی هرگونه نقض دندان با دقت بسیار بالا و در کوتاه ترین زمان (یک و نیم الی دو ساعت) را امکان پذیر و کار دشوار و طاقت فرسای خود دندان پزشک را به مراتب تسهیل می سازد. اما مهم تر از همه چیز این است که ترمیماتی که با به کارگیری فناوری مذکور انجام می شوند از لحاظ زیبایی و سازگاری طبیعی دارای شاخص های بسیار بالایی می باشند. در عین حال لازم به ذکر می باشد که جهت تامین عمر مفید طولانی مدت ترمیمات رعایت دستورات تعیین گردیده امر ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد و در همین راستا ابزارهایی توسط ما طراحی شدند که نمونه های آنان در این سایت مورد توجه بازدیدکنندگان عزیز قرار گرفته اند.

CEREC

در بسیاری از زمینه ها توسعه مفهوم CEREC در واقع توسعه ایدئولوژی رایانه های شخصی که استفاده از آنان در طول یک مدت زمانی بسیار کوتاه جنبه جهانی را به خود اختصاص داده است را تکرار می نماید و چنین واقعیت به نوبه خود باعث شده است تا دستاوردهای شرکت  SIRONA از لحاظ ارزیابی امکانات فعلی و همین طور  چشم انداز توسعه فناوری های CAD\/CAM در کل مورد توجه ویژه ای قرار بگیرند.

در وهله اول می بایست تاکید کرد که به احتمال زیاد تطبیق دهی حداکثر به شرایط ویژه روند تشخیص و درمان کلینیک های دندان پزشکی یکی از اصلی ترین و جدید ترین عناصر فناوری CEREC می باشد. گفتنی است که با نهادینه سازی شدن فناوری CEREC  سایر فناوری های درمان دندان پزشکی دستخوش تحولات انقلابی نشده بلکه تنها اجرای آن مراحلی که به کارگیری CAD\/CAM در آنان دارای بالاترین میزان کارآیی می باشند اتومتیزه شده اند که طرح واحدی منحصر به فرد سخت افزار فناوری CAD\/CAM به خوبی گویای این حقیقت است.

روش ترمیم سازی کمپیوتری دندان ها در سال 1980 توسط پروفسر مرمام و دکتر براندستینی دانشگاه زوریح (آلمان) طراحی شد و در سال 1985 اولین درمان با به کارگیری روش مذکور انجام شد. شرکت SIEMENS AG  (اسم کنونی شرکت - SYRONA DENTAL SYSTEM GmbH) در سال 1988 با کسب مجوز برای دستگاه CEREC برای اولین بار دستگاه CEREC1 با توان ساخت اینلی را به نمایش گذاشت. با توسعه نرم افزارها در سال 1990 دستگاه CEREC قادر به ساخت آن لی و در سال 1994 قادر به ساخت روپوشی ساده برای دندان های جلویی شد. در همان سال دستگاه CEREC2 با توان ساخت اینلی، آن لی و روکش ها طراحی و در سال 1998 این دستگاه به کارکردهایی همچون ساخت تاج های دندان های لترال و جلویی مجهز گردید.

CEREC

در سال 2000 سیستم واحدی طراحی کمپیوتری CEREC3 ویژه سیستم عامل ویندووز طراحری شد. سیستم هایی که شامل سیستم واحدی CEREC3 می شوند بدین قرار می باشند:

  •  CEREC3 - سیستم دوواحدی بازسازی دندان ها متشکل از بلوک برداشت و دستگاه صیقل دهی. 
  • CEREC Scan - سیستم ارزان قیمت ویژه کسانی که در حوزه بازسازی کمپیوتری دندان ها تازه وارد می باشند. این سیستم فاقد دوربین اندازه گیر CEREC اما در عین حال مجهز به امکان اسکان مدل های ترمیمات با استفاده از حسگر لیزری می باشد
  • CEREC inLab - سیستم فشرده جهت طراحی و ساخت کمپیوتری هم تاج های منفرد و هم پروتزهای پل مانند.
  • CEREC Link - برنامه کمپیوتری ویژه کاربران CEREC2 که ادامه پردازش قالب اپتیک CEREC2 در رایانه و صیقل دهی اینله در دستگاه CEREC2 را ممکن می سازد.

CEREC

در ماه مارس سال 2004 در شهر کلن (آلمان) برنامه جدید سه بعدی CEREC3 توسط شرکت SYRONA DENTAL SYSTEM GmbH در نمایشگاه IDS به نمایش گذاشته شد که ویژگی جدید اصلی آن دریافت تصویر ایزومتریک قالب اپتیک روی مونیتور کمپیوتر و امکان مشاهده آن از جوانب مختلف می باشد.

CEREC

تصویر واقعی و سه بعدی ترمیمات و محل مورد پردازش موجب تسریع و تسهیل روند ساخت می شود.

از این به بعد طرح پیشنهادی ترمیم سازی دندان ها قابل لمس و مشهاده از تمام جوانب می شود که به نوبه خود تمرکز روی نکات مهم و ارزیابی تمام اصلاحات را ممکن می سازد.

با توسعه تصویر سه بعدی و انعکاس با کیفیت بالای سطح داخلی محل مورد پردازش خودکارسازی  روند ساخت ترمیمات امکان پذیر شد که در واقع مطابق با نیازهای دندان پزشکان و سایر متخصصات در این زمینه می باشد. CEREC 3D همچنین مرزهای پردازش را تشخیص می نماید که به نوبه خود باعث صرفه جویی قابل توجه زمان می شود. علاوه بر این می توان مرزهای پردازش را به طور دستی ترسیم کرد.

کارکرد تشخیص خودکار مرزهای پردازش پایه بسیاری خوبی برای به دست آوردن سطوح آپروگزیمال ترمیم سازی نسبت به دندان های مجاور را تامین می نماید. نقاط تماس بر روی سطوح آپروگزیمال و جویشی را می توان بالافاصله ارزیابی کرد. رنگ های کدبندی شده بر اساس کارکردها به نوبه خود ارزیابی تراکم و انبساط تماس ها در یک نگاه و سپس انجام هرگونه تنظیمات با استفاده از ماوس کمپیوتر را امکان پذیر می سازد. به عنوان مثال رنگ قرمز نشان دهنده تماس "بسیار عمیق" رنگ زرد نشان دهنده تماس "بت تراکم متوسط" و رنگ سبز نشان دهنده تماس "مطلوب" می باشد. 

با استفاده از ابزارهای مختلف برنامه مذکور می شود طرح پیشنهادی ترمیم سازی را مطابق با نیازهای ویژه شما تصحیح کرد. به عنوان مثال کارکرد <EDIT< خط استوا را در تمام سه بعد و با ارزیابی بالافاصله تاثیرات ناشی از اصلاحات انجام شده (که به نوبه خود امتیاز بسیار بزرگی محسوب می شود) جا به جا کرد. کارکرد <SCALE<  به نوبه خود سطح پروگزیمال دندان را به جهت مورد نظر انتقال می دهد. گذارها به مرزهای محل مورد پردازش به طور خودکار مشخص می شوند. کارکرد <SHAPE< سطح سرامیک را به طور حوزه ای و یا خطی اضافه یا حذف می کند. کارکرد <DROP< ماده سرامیک را به طور قطره ای اضافه و سپس سطح مورد ترمیم را صاف می نماید.

شکل دهی کنترل پذیر سطوح اکلوژنی:

در سیستم CEREC 3D تصویر دندان های آنتوگونیست به کار می آید و این بدان معنی است که شما می توانید از سطح جویشی دندان قبل از پردازش (رژیم تماس) و یا از سطح جویشی دندان های آنتوگونیست (رژیم کاربرد) استفاده نمایید. شما همچنین می توانید با استفاده از کارکرد جدید "کاغذ کاربنی مجازی" VIRTUAL SCALABLE مطابق با وضعیت ویژه دندان های بیمار روند ترمیم سازی را طی نمایید.

کارکرد دیگری که همین طور از نظر صرفه جویی زمان بسایر باارزش می باشد نمونه های اشکال پروتزهای دندان از قبل ساخته شده توسط شرکت های VITA و HERAEUS KULZER موجود در پایگاه داده های سیستم CEREC 3D است . استفاده از داده های مذکور در حین طراحی سطوح اکلوژنی تاج ها بسیار مفید می باشد. دندان مورد طراحی همچنین به نوبه خود با کالت پردازش شده دندان به مطلوب ترین نحو تطبیق داده می شود. سایر ابزارهای تصحیح کننده سیستم CEREC 3D  روی نوک انگشت های دندان پزشک قرار می گیرند.

بازسازی ربع (quadrant):

سیستم CEREC 3D تمام شرایط لازم برای ترمیم سازی کارآمد ربع را فراهم می آورد. با استفاده از چند تصویر اپتیکی و با توجه به آنتوگونیست ها شما می توانید در طی  فرآیند مداوم یک ربع را به طور مکرر بازسازی نمایید. 

قابلیت اطمینان:

سیستم CEREC 3D قادر به پیشگیری اتفاقات ناگوار ناشی از مدل سازی مشخصات صیقل دهی قبل از شروع خود روند صیقل دهی می باشد. مشکلات بالقوه می توانند از قبل شناسایی شود و سپس اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز آنان به عمل آورده شوند. 

به عنوان مثال چنانچه ضخامت دیواره های دندان کمتر از حد مجاز باشد شما به طور خودکار اخطار تصویری را دریافت می نمایید. علاوه بر این سیستم CEREC 3D آخرین نقطه تماس و همین طور تاثیر احتمالی ناشی ابزارهای مختلف صیقل دهی  را مدل سازی می کند.

با استفاده از CEREC 3D می توانید بدون اینکه از اتاق کاری خود خارج شوید تمام انواع ترمیمات تمام سرامیک را از جمله اینلی، آن لی، تاج های جزئی، روکش ها و تاج های کامل برای دندان های جلویی و لترال تولید نمایید. با توجه بهموجود بودن چنین امکانات توام با فن آدهزیون  دندان پزشک می تواند تنها در طول یک ویزیت بیمار بدون اینکه احتیاجی به نصب پروتزهای موقت باشد ترمیمات از پرسلان صنعتی مقاوم و با کیفیت بالا را با احتساب نواقض موجود طراحی و تولید نماید. گفتنی است که ترمیمات مذکور دارای سازگاری طبیعی کامل، رنگ طبیعی و همچنین فاقد هرگونه فلزات می باشند.